Сергій Удовік

видавець, письменник, журналіст, фотограф, аналітик

Політика

або Чому ми ходимо по колу?

Автор: Сергій УДОВИК
 

Протягом двох днів — 15 і 16 червня — проходила масштабна науково-практична конференція «Нові політичні реалії України на межі тисячоліть». На конференції виступив Президент України Л. Кучма зі своїм баченням проблем. Це була досить серйозна спроба оцінити десятирічний досвід країни і намітити шляхи її майбутнього розвитку.

Але спочатку наведемо деякі цитати із звернення Президента до Верховної Ради 11 жовтня 1994 р.:

«…Аналіз стану нашого суспільства переконливо засвідчив, що рятувати його старими методами безнадійно, що нам необхідна якісно нова соціально-економічна та політична стратегія.

…Сьогодні підготовчий період...

Автор: Сергій УДОВИК
 

Досвід демократичних країн свідчить про те, що благополуччя й динаміка їхнього розвитку базуються на існуванні легальної, законодавчо забезпеченої опозиції. Вся політична історія України, як і Російської імперії та СРСР, свідчить про те, що в нас ніколи не існувало подібного інституту. Навіть виборність гетьманів передбачала їхнє довічне правління, й відсутність інституту легальної опозиції призводила до появи й одночасної діяльності двох і, навіть трьох гетьманів і, як наслідок, до внутрішніх конфліктів і розколу країни, що закінчувалося черговою руїною.

У той же час придушення опозиції заганяло її всередину країни, й забезпечення загального «одобрямса» хоча й створювало лакований зовнішній...

Автор: Сергій УДОВИК
 

Перше. Спрацював російський сценарій бінарної опозиції: комунізм-антикомунізм. Однак, мабуть, цей сценарій точніше слід би назвати не російським сценарієм, а пострадянською спадщиною. Далася взнаки бінарна матриця мислення: свій- чужий, комуніст-антикомуніст, день-ніч, хороший-поганий. Однак порівняно з російським сценарієм були і відмінності. В Україні зроблено спробу консолідації центристських сил, що втілилася у канівській четвірці. На перший погляд, спроба невдала. Втім, чи такою вже вона була невдалою? Адже факт висунення після болісних переговорів відбувся. Правда, він протримався лише п'ять годин, але подію було зареєстровано.

Друге. На відміну від чисто біполярної...

Автор: Сергій УДОВИК

 

Конфлікт не може існувати без опозиції — тієї сили, що сприяє знаходженню вірного, «серединного», як кажуть буддисти, шляху.

Для успішного розвитку соціуму конфлікти також необхідні, як повітря, інакше суспільство впадає в застій і починає деградувати, що й спостерігалося в останнє десятиріччя існування Радянського Союзу.

Розвиток усіх цивілізацій відбувався через вирішення конфліктів.

Наприкінці ХХ століття західна цивілізація дiйшла висновку, що такі запущені стани суспільства, які вирішуються через найбільші конфлікти, звані революціями, дуже небезпечні й призводять до надзвичайно важких наслідків. Хаос і розруха — дуже висока ціна за вирішення конфлікту.

Тому...

Або міняти систему управління

Автор: Сергій УДОВИК
 

Здавалося б, в Україні створено сучасну систему управління — Президент, Верховна Рада, Кабінет Міністрів, нова Конституція разом з Конституційним судом тощо — все як у найрозвиненіших країнах, але якщо придивитися уважно, то за фасадом ми побачимо традиційне потьомкінське село, а точніше — систему управління, так геніально впроваджену товаришем Сталіним. Модель управління за Сталіним теж містила всі атрибути цивілізованої держави: Конституцію, Верховну Раду, Радмін, Генерального секретаря — аналога президента. У чому ж полягала геніальність винаходу Сталіна? А в тому, що він персональну відповідальність на вищих рівнях влади замінив колективною...